Urlop podczas ciąży

Na wakacje i wymarzony urlop czekamy przez cały rok. To czas, w którym nie musimy pracować, wstawać wcześnie i poddawać się rutynie codziennych obowiązków. Latem mamy więcej energii, jesteśmy bardziej wypoczęci i zadowoleni, możemy się zregenerować i naładować pozytywnym nastawieniem na resztę roku. To również czas gdy zdecydowanie chętniej ruszamy się z domu i wyjeżdżamy. Wielu z nas właśnie latem spełnia swoje marzenia i plany o dalekich wyjazdach. Chociaż często decydujemy się na urlop zagraniczny, równie chętnie wybieramy wczasy krajowe: tutaj królują przede wszystkim miejscowości nadmorskie ale także góry czy kraina wielkich jezior. Wypoczynek wakacyjny jest nam bardzo potrzebny i chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Pewne obawy może jednak budzić spędzanie urlopu przez kobiety w ciąży. Czy taki wyjazd jest bezpieczny?

O czym pamiętać

Zanim wybierzemy się w podróż na wakacje marzeń, należy skonsultować się ze swoim lekarzem-ginekologiem lub lekarzem-położnikiem i zapytać o potencjalne przeciwwskazania do podróży. Ogólnych zaleceń nie ma, należy jednak pamiętać o tym, że każda ciąża przebiega inaczej. Niewskazane jest podróżowanie w I trymestrze kiedy kobieta odczuwa mdłości i inne niezbyt przyjemne objawy. Również gdy ciąża jest zaawansowana, dalsze podróże mogą okazać się kłopotliwe. Wakacje w ciąży najlepiej planować na II trymestr kiedy nudności ustępują.

Dokąd pojechać

Chociaż w większości przypadków podróże podczas ciąży są bezpieczne, nie każdy kierunek będzie dobrym pomysłem na wyjazd. Najlepszym rozwiązaniem jest spędzanie wakacji w strefie umiarkowanej gdzie klimat jest raczej łagodny i nie odczujemy jego zmiany. Na pewno dobrym rozwiązaniem jest turystyka lokalna i krajowa kiedy unikniemy długich podróży w niesprzyjających warunkach. Ponadto możemy liczyć na opiekę ze strony polskiej służby zdrowia co ma ogromne znaczenie w sytuacji gdy niezbyt dobrze znamy języki obce lub niepewnie czujemy się zagranicą.
Wybierając się w podróż do innych krajów UE należy pamiętać o zabraniu ze sobą EKUZ czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która potwierdza nasze prawo do ubezpieczenia. Możemy wykupić także dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne u prywatnego ubezpieczyciela. Bardzo przydatne może okazać się również zaświadczenie od swojego lekarza o szczegółach przebiegu ciąży i zaleceniach, przetłumaczone na język angielski. Zdecydowanie ułatwi to komunikację w sytuacji gdyby konieczny okazał się pobyt w szpitalu.