Niezwykła ruina zamku Krzyżtopór

Tajemnice zamku Krzyżtopór wzniecają bez przerwy spekulacje, które zawsze koniec końców docierają do martwego punktu. Symbolika zamku pobudza wyobraźnię. Podobnie jak niezwykłe zapiski dowodzące istnienia podziemnego i tajemnego korytarza, który miał rzekomo łączyć zamek z Ossolinem. Obecnie zamek w Ujeździe jest trwałą ruiną, której daleko już do świetności, którą cieszył się kilka stuleci temu. Bez względu jednak na obecny stan zamek stanowi nie lada gratkę dla entuzjastów historii oraz ówczesnej architektury.

Najpiękniejszy zamek w Polsce?

W porównaniu z Książem lub Malborkiem zamek może znacząco odstawać, ponieważ zachowały się jedynie ruiny. Jest jednak nietypową budową, a jej rekonstrukcje potwierdzają, że w czasach świetności mógłby uchodzić za jedną z najpiękniejszych budowli w całym kraju i poza jego granicami. Uważa się, że zachwyca już od pierwszej sekundy, choć wielu ludzi uważa, że prawdziwy zachwyt przychodzi, gdy zerkniemy na nią z loty ptaka. Wówczas można w pełni docenić majstersztyk projektanta i realizatorów, którzy podjęli się nie lada wyzwania w tamtych czasach.

Jak kiedyś wyglądał Krzyżtopór?

Dowiedziono, że Krzyżtopór w swoich najlepszych czasach pełen był luksusowych przedmiotów i wyposażenia, które mogło zachwycać. Wszystko wskazuje na to, że posadzki na korytarzach pokryte były pięknymi dywanami, na ścianach natomiast wisiały niezwykłe arcydzieła mniej i bardziej uznanych artystów. Choć niewiele dzisiaj na to wskazuje i trudno sobie wyobrazić przepych, przemieszczając się ruinami, zamek pełen był drogocennych mebli. Nie brakowało również marmuru, który był synonimem bogactwa i z pewnością należał do najdroższych materiałów również w tamtych czasach. Nie ma pewności, czy w przyszłości zamek nie zostanie poddany gruntownej renowacji, która mogłaby przywrócić mu ówczesną świetność. Na przestrzeni lat już kilkukrotnie próbowana przepchnąć takie pomysły. W pewnym momencie rozpoczęto nawet przygotowania oraz pierwsze prace na terenie pałacu. Z niewiadomych jednak przyczyn prace zostały przerwane, a zamek wciąż pozostaje trwałą ruiną, która kiedyś była najpiękniejszym pałacem w tym regionie Europy