Myślenice

Chełm to szczyt znajdujący się w Paśmie Lubomira i Łysiny. Jego wysokość wynosi 614 m. Szczyt znajduje się – zdaniem jednych geografów – w Beskidzie Wyspowym, inni zaliczają go do Beskidu Makowskiego, jeszcze inni zaś do niedawno utworzonego obszaru nazywanego Beskidem Myślenickim.

 

Chełm w całości znajduje się w obrębie miasta Myślenice i stanowi jego główny ośrodek wypoczynkowy, turystyczny i sportowy. U zachodniego podnóża szczytu, nad rzeką Rabą znajduje się plaża oraz ośrodek kempingowy. Inną atrakcją jest kolejka krzesełkowa, która kursuje na Chełm z Myślenic Zarabia od roku 1989. Jest to kolej jedno-krzesełkowa, ich ilość wynosi 254. Długość trasy to 2029 m, różnica wzniesień wynosi 304 metry. Stacja dolna znajduje się na wysokości 304, 5, stacja górna zaś na wysokości 610 m. Trasa pokonywana jest średnio w 18-20 minut. Na godzinę zdolność przewozowa kolejki wynosi 460 osób. Myślenice i Chełm to miejsca chętnie odwiedzane przez mieszkańców okolicznych miejscowości – w tym także Krakowa, jak i osób zamieszkujących na co dzień inne rejony naszego kraju. Można tam odpocząć od miejskiego zgiełku i na łonie natury zrelaksować się i nabrać sił.

Góra Chełm Myślenice szlaki turystyczne

Na górę Chełm prowadzi zielony szlak turystyczny z Myślenic, dzielnicy Zarabie. Dalej szlak ten prowadzi na Wierch Stróża, a następnie na przełęcz Granice. Czas przejścia wynosi orientacyjnie 2, 55h w górę oraz 1, 55h w dół. Nie jest bardzo wymagający, jednak osoby o słabej kondycji skorzystać mogą z kolejki.