Uprawnienia do nurkowania. Czy każdy może nurkować ? Ile kosztuje kurs nurkowania ?

Jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z nurkowaniem, to na pewno jest wiele pytań, które nas nurtują. Ważne, aby przed przystąpieniem do działania i realizacji marzeń zapoznać się z podstawowymi zasadami. Zacznijmy od tego, czy potrzebne nam są uprawnienia do nurkowania ? Tak, dla naszego bezpieczeństwa, ze względu na to, że nurkowanie to sport, który obarczony jest wysokim ryzykiem dla zdrowia i życia. Poza tym praktykowanie tego sportu bez uprawnień jest niedozwolone, a w niektórych krajach grozi za to konfiskata sprzętu, grzywna, a nawet kara więzienia. Dlatego warto zorientować się ile kosztuje kurs nurkowania i po prostu go ukończyć.

Uprawnienia do nurkowania

Co to dokładnie jest ? Możemy zacząć naszą przygodę od nurkowania wprowadzającego, czyli tak zwanego,,intro’’. Jest to jedno nurkowanie pod okiem instruktora, które jest poprzedzone zapoznaniem z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa pod wodą oraz sprzętem. Ale jeśli chcemy samodzielnie nurkować dalej to powinniśmy ukończyć kurs. Po jego ukończeniu zdobywamy licencję płetwonurka. Upoważnia nas ona do samodzielnego nurkowania ze względu na zdobyte umiejętności i wykorzystywanie ich w praktyce.

Ile kosztuje kurs nurkowania ?

Podstawowy kurs nurkowania to koszt około 1000 zł. Jednak do tej ceny należy doliczyć koszt wydania certyfikatu ok. 100-150 zł, koszt badań lekarskich ok. 100 zł, wyjazd na ćwiczenia na wodach otwartych – ok. 300- 400 zł. Większość ośrodków, w których prowadzi się takie kursy, gwarantuje kursantom sprzęt, jednak i tak należy zaopatrzyć się w podstawowe elementy takie jak maska, płetwy i fajka. Jest to dodatkowe 350-450 zł. Jeśli policzymy to wszystko razem to musimy przygotować się na wydatki rzędu nawet 2000 zł.