Szczeniaki w mig zdobywają nasze serca rozczulając nas niemal wszystkim co robią. Zdarzają się jednak przypadki, w których nasz pupil wybrudzi się podczas zabawy w takim stopniu, że musimy przeprowadzić go przez nieznaną mu dotychczas czynność – kąpiel. Przygotowaliśmy mini poradnik, który pomoże każdemu właścicielowi odpowiednio się do tego przygotować.
1. Przygotuj szczeniaka do kąpieli na długo przed tym wydarzeniem.
Nie wszystkie psy dobrze odnajdują się w nieznanych im sytuacjach. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo wytworzenia złego nastawienia do przyszłych kąpieli należy stopniowo przyzwyczajać psa z osobna do dotyku, wody i wanny już w wieku szczenięcym. Należy pozwalać szczeniakowi na zaznajamianie się z łazienką, obwąchiwanie wanny, włączać przy nim wodę oraz głaskać go w różnych miejscach, aby nie było dla niego nietypowe np. dotykanie jego łap. Dla wzmocnienia efektu warto za spokojne zachowanie nagradzać szczeniaka psim smakołykiem lub zabawą. Już samo kąpanie szczeniaka zacieśnia łączącą nas więź, ale warto zadbać o nią już wcześniej, aby zmniejszyć stres zwierzaka podczas tej czynności.
2. Upewnij się, że masz wszystko co potrzebujesz.
W pierwszej kolejności pomyśl o zapewnieniu szczeniakowi odpowiedniej stabilności w wannie. Możesz zaopatrzyć się w matę antypoślizgową, ale taką funkcję z powodzeniem też spełni ręcznik. Następnie upewnij się, że posiadasz szampon odpowiedni dla twojego psa. Kupno takiego szamponu jest niezbędne ze względu na dostosowanie jego składu konkretnie do skóry naszego pupila. Poza tym, zaopatrz się w dodatkowe ręczniki do wytarcia szczeniaka po kąpieli i w szczotkę, którą będziesz mógł go wyczesać.
3. Zapewnij odpowiednie warunki w i po kąpieli.
Kąpanie szczeniaka powinno zostać przeprowadzane ze szczególnym zwróceniem uwagi na temperaturę wody używanej do tego celu. Powinna ona wynosić około 37oC. Drugą ważną kwestią jest temperatura otoczenia, w której nasz pupil może się wysuszyć. Należy zaplanować kąpiel w ten sposób, aby po niej przez kilka godzin nie było konieczności wyprowadzania psa na spacer. Najlepiej jest więc to zrobić po ostatnim spacerze. Nie powinno się też po kąpieli wypuszczać szczeniaka na balkon lub powodować przeciągu w mieszkaniu.
4. Spodziewaj się niespodziewanego.
Każdy pies ma swoją indywidualną osobowość i nawet nasze skrupulatne wcześniejsze przygotowanie się do jego kąpieli nie da nam gwarancji, że pies nie będzie zestresowany. Podczas kąpieli powinniśmy wziąć to pod uwagę i nie robić nic na siłę. Być może kąpiel będzie trwała długo ze względu na konieczność przerwania i uspokojenia zwierzaka. Nie należy się zrażać tylko zaczekać, aż zwierzak pozwoli na dokończenie zaczętej już kąpieli.