Jak bezpiecznie uwiecznić naszą wyprawę podwodną ? Jaki aparat do nurkowania będzie najlepszy? Ile balastu do nurkowania?

Nurkowanie jest pasją wielu osób. Nie tylko ze względu na poczucie wolności, pewności siebie pod wodą, ale także przez to, co możemy zobaczyć w głębi zbiornika wodnego. Często są to wyjątkowe okazy roślin czy zwierząt, niesamowite formacje skalne czy wraki statków. Oglądamy coś, ale chcielibyśmy też mieć jakąś pamiątkę, na przykład w postaci zdjęcia.

Jaki aparat do nurkowania będzie najlepszy ?

Jedno jest pewne – wodoodporny. Najlepsze aparaty do fotografii pod wodą to aparaty kompaktowe ze wzmocnioną konstrukcją. Niestety nie osiągają takiej jakości jak najlepsze aparaty cyfrowe, jednak często cechują się dobrze rozbudowanym zoomem. Są godne zaufania i niezawodne pod wodą. Można zakupić wodoodporną osłonę do naszego aparatu, ale ze względu na wysoki koszt często bardziej opłaca się kupić aparat już przystosowany do naszych celów.
Skoro wiemy jaki aparat do nurkowania jest najlepszy, to warto też zwrócić uwagę na cenę – najtańsze aparaty wodoodporne to koszt około 500 zł. Natomiast jeśli chcemy zakupić sprzęt wyższej jakości i cechujący się wyższymi parametrami to musimy na ten cel przeznaczyć nawet ok. 1500-2000 zł.

Ile balastu do nurkowania ?

No właśnie, balast. Czyli kwestia bezpieczeństwa. Aby można było w jak najmniej ryzykowny sposób robić zdjęcia, należy zadbać o to, aby nasza pływalność była jak największa, a obciążenie możliwie jak najmniejsze. Żeby dokładnie wiedzieć ile balastu do nurkowania potrzebujemy, musimy znać masę swojego ciała, rodzaj skafandra i jego grubość, ilość i pojemność butli. To podstawowe elementy, które bierzemy pod uwagę. Rozmieszczenie balastu musi być równomierne. Teoretycznie przyjmuje się, że balast to około 1 kg obciążenia na 10 kg naszej wagi. Ale jednak ze względu na butle i rodzaj skafandra nie koniecznie musi tak być, dlatego należy się zanurzyć lekko w wodzie i stopniowo dokładać sobie obciążniki, tak aby sprawdzić do jakiego momentu zanurzamy się i na jakim poziomie jest nasza pływalność.