Płyta meblowa ma szerokie zastosowanie w budownictwie, ale także w przemyśle meblarskim. Różnorodność wystroju pozwala na wykorzystanie jej niemal w każdym wnętrzu, czy to domu, mieszkania, czy też w firmie. Ale wnętrze to nie tylko funkcjonalność, to również aranżacja, styl i wygląd. Dlatego chcąc dokonać odpowiedniego wyboru koloru płyty meblowej, wskazane jest przestudiowanie proponowanej kolekcji próbek, nie zapominając o celu i wielkości pomieszczenia.
Płyta meblowa to materiał, który powstaje w wyniku sprasowania trocin i wiórów drewnianych za pomocą syntetycznych, skutecznie klejących spoiw. Mieszanka poddawana jest wysokiemu ciśnieniu i wysokiej temperaturze. Okazuje się, że tego typu płyta w niektórych swoich właściwościach przewyższa nawet naturalne drewno.
Płyta meblowa nie ma sęków, a do tego jest zdecydowanie mniej zdeformowana przez wilgoć i ma zmniejszoną łatwopalność. Posiada też szereg pozytywnych cech, takich jak na przykład: wytrzymałość, sztywność, łatwość obróbki, niska cena.
Jednak poza zaletami, płyty meblowe mają także pewne wady. Obejmują one zawartość żywic formaldehydowych, których niebezpieczne opary mogą szkodzić zdrowiu ludzkiemu. Na szczęście rozwój ostatnich lat praktycznie neguje tę wadę. Emisję formaldehydu minimalizuje się również poprzez laminowanie lub barwienie płyt.
Laminowane płyty meblowe wykorzystywane są przeważnie do dekoracji wnętrz, a także do produkcji mebli. Ogromna różnorodność faktur i odcieni pokrycia dostępnych na rynku dostarcza ogromne pole manewru dla remontowców, projektantów i użytkowników końcowych. Możliwość realizacji dowolnego pomysłu artystycznego pozwoliła temu materiałowi zdobyć uznanie profesjonalnych mistrzów i miłośników rękodzieła.
Płyta meblowa wiórowa zapewnia też dobrą izolację cieplną i dźwiękową, odporną na uszkodzenia mechaniczne. A to jest przecież bardzo ważna cecha materiału. W zależności od przeznaczenia dostępna jest w różnych formach: ultralekkiej, wodoodpornej, ogniotrwałej.
Podczas laminowania na płycie wiórowej nakłada się warstwę papieru dekoracyjnego, który jest pokryty żywicą melaminową. Aby przemalować tak wykonane meble na całkiem inny kolor, należy je najpierw dokładnie oczyścić i zagruntować, a dopiero potem nałożyć odpowiednią farbę.