Co spakować na kolonie?

Pakowanie

Obozy dla dzieci są niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu. Pierwsze wyprawy są zarówno ekscytujące, co trudne – tak dla malucha, jak i dla rodziców. Ale to dobry moment, aby dziecko w końcu się usamodzielniło. Dlatego przed wyjazdem trzeba odpowiednio je przygotować, przede wszystkim spakować właściwie obozowy bagaż.

Co powinno znaleźć się w walizce małego obozowicza? I czy walizka, to na pewno dobry pomysł? Obozy dla dzieci trwają od kilku (pięć – siedem dni) do nawet kilkunastu dni (zdarzają się kolonie 14-dniowe). Dlatego najwygodniej będzie dziecku wziąć ze sobą plecak bez stelaża lub walizkę na kółkach. Bagaż nie powinien być zbyt ciężki – opiekunowie kolonii pomagają zazwyczaj jedynie najmłodszym dzieciom, starsze same muszą wnosić bagaż do domku, transportu lub schroniska.

Ubrania

Na koloniach przyda się na pewno kurtka przeciwdeszczowa. Pogoda bywa kapryśna, dobrze więc przygotować dziecko na każdą ewentualność. Taka kurtka koniecznie wyposażona musi być w kaptur, a jej kolor musi podobać się naszemu obozowiczowi. Oprócz kurtki, dorzućmy bandamkę lub chustkę, jako dodatkowe zabezpieczenie przed chłodem.

Przed chłodem dobrze ochroni także ciepła bluza z kapturem (rozpinana, jak i zakładana przez głowę). Oprócz niej, dorzućmy także cieńszą bluzę na cieplejsze dni, koszulki z krótkim i długim rękawem. Do tego długie spodnie (na przykład dwie pary jeansowych i jedną dresową, a dla dziewczynki legginsy), a także krótkie spodenki.

Praktyczne rzeczy

Oprócz odpowiednich na każdą pogodę ubrań, warto spakować dziecku legitymację szkolną, trochę pieniędzy (genialnym pomysłem jest podzielenie kieszonkowego na dwie części, z czego jedną dajemy dziecku, a drugą wychowawczyni), leki (jeśli dziecko przyjmuje jakieś regularnie), ręczniki, klapki i nakrycia głowy.

W czasie obozu dziecko musi pamiętać o higienie. Dobrze, jeśli ma już wypracowany nawyk codziennego prysznica i mycia zębów. Niech zabierze ze sobą pastę i szczoteczkę do zębów, mydło lub żel pod prysznic oraz szampon do włosów i krem nawilżający.

Do wymienionych rzeczy na pewno warto dodać jeszcze inne, bez których dziecko nie wyobraża sobie wyjazdu. Jednak trzeba pamiętać, żeby nie przesadzać z ilością, aby dziecko poradziło sobie z dźwiganiem bagażu.