Grecja – kraina słońca. Co warto zobaczyć?

Grecja-złota wyspa słońca.

To czołowy kierunek turystyczny. Piękne wyspy i cudowna architektura to tylko nieliczne zalety tego miejsca. Grecja to przede wszystkim kolebka kultury antycznej. Akropol, Partenon, Agora to niemi świadkowie naszej europejskiej historii. Kraj Zorby i oliwnych ogrodów przyciąga co roku rzesze turystów. Podobno można zobaczyć ten kraj i umrzeć. Grecja, kraina słońca. Co warto w niej zobaczyć?

Ateny, kolebka cywilizacji.

Sokrates, Platon i wielu innych filozofów oraz myślicieli pochodziło z Aten. Tu rodziła się światowa demokracja, kultura i edukacja. W tym miejscu powstawały najwspanialsze budowle i dzieła sztuki. Mnóstwo bezcennych zabytków. Koniecznie trzeba zobaczyć Akropol, zespół starożytnych zabytków i świątyń, a w nim: Propyleje, Teatr Dionizosa i Parteon, które tworzą żywe muzeum historii. Warto zajrzeć do Agory, Monastriraki i ateńskiej trylogii, na którą składają się: Biblioteka Narodowa, Uniwersytet i Akademia Ateńska. Plaka to najstarsza część stolicy wypełniona licznymi wąskimi uliczkami, kościołami, starymi domami i tawernami.

Olimp.

Ogromny masyw górski, zwany domem greckich bogów utworzony jest przez siedem szczytów. Przypominają one głowy, a najwyższy z nich-Mitikas, ma wysokość 2918 m n.p.m. i przez większą część roku pokrywa go śnieg. Z Olimpu roztacza się przepiękny widok na Zatokę Termajską.

Meteory.

To skały, w których jaskiniach ukrywali się pustelnicy już od X wieku. Na szczytach znajdziemy liczne klasztory zwane monastyrami. Największy z nich to Wielki Meteor, budowany przez 300 lat. Z wszystkich 24 klasztorów zachowało się osiem. Można je zwiedzać, a wewnątrz kaplic podziwiać bogate relikwie, obrazy i przedmioty sztuki sakralnej.

Amfiteatry.

Odeon Heroda Attyka w Atenach czy amfiteatr w Epidauros to kunszt greckiej inżynierii i architektury. Oba zachwycają wielkością. Niedostępne na co dzień wydają się jeszcze piękniejsze, kiedy od czasu do czasu organizuje się w ich festiwale muzyczne, koncerty i spektakle. Oba zachowane w dobrym stanie przywołują greckie obrazy z czasów starożytnych.

Greckie atrakcje.

Nie sposób wyliczyć wszystkich miejsc, którymi kusi Grecja. Rodos, Kreta, Saloniki, Santorini to miasta i wyspy należące do tego kraju, ale jednocześnie stanowiące osobne, pełne atrakcji przestrzenie. Białe domki z niebieskimi, półkulistymi dachami, czerwone klify, rajskie plaże, zabytki i pałace, jak np. Pałac w Knossos, odkryty na Krecie, to miejsca, które trzeba zobaczyć.