Geneza fobii

Skąd bierze się fobia?

Istnieje wiele potencjalnych czynników, przyczyniających się do powstawania fobii. Czasem niełatwo jest określić, skąd irracjonalny strach pojawił się u konkretnej osoby.

Empiria

Jeden z najbardziej oczywistych, wciąż jednak popularnych powodów występowania omawianego typu zaburzeń, wiąże się z przyswojonymi informacjami oraz przebytymi doświadczeniami. Osoba, która omal nie utonęła, bardzo często w przyszłości boi się zanurzyć w wodzie, nawet płytkiej. Ten, kto bardzo często czyta wiadomości o wypadkach samolotów – najbezpieczniejszych środków transportu na świecie, może odczuwać paniczny strach przed lataniem. Duże znaczenie w przypadku kształtowania fobii ma także nasze dzieciństwo. Osoba, która w młodości przebyła bolesny zabieg stomatologiczny, będzie jako dorosła odczuwać silny lęk przed dentystą.

Pozostałe teorie

Psychologia ewolucyjna mówi nam, że strach często związany jest z doświadczeniami dawnych pokoleń. W ciemności nie widać wrogów, i choć w domowym zaciszu zwykle takowych nie uświadczymy, niektórzy mimo to czują przy zgaszonym świetle pewien niepokój.
Teoria psychoanalityczna wskazuje z kolei, że strach często przenoszony jest z jednego obiektu na inny, zastępczy.