Mapa informatycznie

Jak nie wiadomo od czego zacząć to najlepiej zrobić to od początku! 🙂 A najlepszym początkiem jest zwykle wyjaśnienie istoty zagadnienia, które zwykle przyjmuje postać (często okraszonej licznymi przykładami) definicji. Wydaje się, że tak będzie najlepiej i w tym przypadku.

Definicja mapy strony

Mapa strony (Sitemap) – plik w formacie XML oraz strona serwisu, które zawierają listę wszystkich (lub najważniejszych) podstron znajdujących się w witrynie. Mapa strony w formacie XML tworzona jest w celu ułatwienia robotom wyszukiwarek zaindeksowania całej zawartości serwis.

Korzyści wypływające z tworzenia sitemaps

Dzięki temu działaniu udaje zachować na stronie porządek. Treść jest w jakiś sposób podzielona.

Tworzenie mapy strony jest zalecanie szczególnie dużym stronom, gdzie znajduje się wiele archiwalnych danych nie mających ze sobą oraz z obecnie tworzonym kontentem zbyt wiele powiązania. Jednak ważnym faktem dla właściciela witryny jest to, że liczba map strony jest ograniczona, jak podaje Google w jednym z informatorów:

,,Trzeba pamiętać, że jedna mapa strony nie może być większa niż 50 MB i zawierać więcej niż 50 tys. adresów URL. Zazwyczaj jest to problem tylko w przypadku rozbudowanych portali i olbrzymich sklepów internetowych. W takiej sytuacji należy stworzyć kilka osobnych map.”

Istotnym jest tu fakt, że mapy strony ułatwiają pozycjonowanie danych witryn w wyszukiwarkach, co jest bardzo istotne jeśli chcemy utrzymać lub zwiększyć ich popularność.